logo
WhatsApp Bilgi Hattı

0 (535) 306 7728

Sizin Tasarımınız Hangisi?

TASARIMINIZI GARANTİ ALTINA ALIN!

Merhaba,

Tasarım tescili, bildiğiniz üzere ürünün dış görünümü için gerçekleşmektedir. Tasarımın tescil edilebilmesi için yeni ve ayırt edici olması gerekir.

Başvurunuzdan önce tasarımınızın aynısı kamuya sunulmamış ise YENİ kabul edilir. Ayrıca başvurunuzdan önce piyasada bulunan tasarımlarla aynı kullanıcı tarafından incelendiğinde genel izlenim itibariyle bir fark varsa AYIRT EDİCİ NİTELİKTE olduğu kabul edilir.

Uygulamada sıklıkla karşılaşılan husus, üreticilerin birkısmının başkasına ait tasarımları kopyalamasının kanuna aykırı olduğunu bilmemesidir. Gerçekten de bu kişilere kullandıkları tasarımın birer taklit olduğu söylendiğinde, bunda bir sıkıntı olmadığını; renklerin vb. değiştirildiğini söylemektedir. Gerçekte ise tasarımın taklidi tazminat dahi ödeme durumunu ortaya çıkarabilir.

Bu anlamda ürettiğinizi tescil ettirmek kadar başkasına ait ürünleri taklide yanaşmamak da önem taşımaktadır. Konuştuğumuz alan sınai mülkiyet hukukudur ve asıl korunmak istenen insanların yaratıcılığıdır. Bir tasarımın korunması, diğerlerinin de haklarının çerçevesini belirlemede oldukça önemlidir. Korunan kişiyi motive ettiği gibi, diğer kişileri de farklı bir ürün yaratmaya doğru itecektir. Böylelikle piyasada çeşitlilik artacak, tüketici de bundan fayda sağlayacaktır.

Tasarım tesciliyle ilgili detaylı sorularınız için info@banamarkanisoyle.net adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Sağlıkla,

Hoşça kalın!

 

author

Dilara RENDE

Marka ve Patent Vekili

leave a comment