logo
WhatsApp Bilgi Hattı

0 (535) 306 7728

Bloğumuza Hoşgeldiniz!

TASARIM TESCİL SÜRECİ NASIL İLERLER?

Merhaba,

Bu yazımda tasarım tescil sürecinin nasıl ilerlediğine ilişkin bilgi vermek istedim.

Kanun’da “ürünün tümü veya bir parçasının ya da üzerindeki süslemenin çizgi, şekil, biçim, renk, malzeme veya yüzey dokusu gibi özelliklerinden kaynaklanan görünümü” şeklindeki tasarım tanımına baktığımızda GÖRÜNÜMÜN öne çıktığını söyleyebiliriz.

Gerçekten de ürünün görünümü TASARIM olarak korunabilmektedir. Buna Coca Cola’nın küçük şişesini örnek olarak verebiliriz. Şişenin tasarımı o kadar akıllara kazınmıştır ki, tüketici olarak üstünde Coca Cola yazmasa dahi biz onun Coca Cola şişesi olduğunu tahmin edebiliriz. İşte bu da tasarımın ne kadar kuvvetli bir algı yarattığını gösterir bize.

Peki ürünün tasarımını korumak için Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde yapılan başvurularda süreç nasıl ilerlemektedir?

Öncelikle tasarımınızın korunmasını istediğiniz bölümlerini açıkça gösteren görsellerin bulunması gerekmektedir. Örneğin tasarımınız üç boyutlu ise bir açıdan çekilen resimler, ürünün tasarımının hepsini korumaya yetmeyecektir. Birçok farklı açıdan bu ürünün resmini çekmeniz gerekir.

Görsellerin açık ve net olması çok önemlidir. Sonuçta tescilin dayanağı bu resimler olacaktır. Biz ne sunarsak Türk Patent onu koruyacaktır. Bizden ayrıca ürünün kendisini sunmamızı istemeyecek, bu görsellerle yetinecektir.

Bu görseller elde edildikten sonra başvuru harcı ve yayın ücreti BİRLİKTE ödenir. Bu ücret görsel sayısına göre değişmekte olduğundan burada kesin bir meblağ yazmamaktayım.

Sonrasında bir vekil aracılığıyla başvuruyor iseniz vekiliniz vasıtasıyla online başvuru formu doldurulur. Başvuru yapıldıktan sonra Türk Patent uzmanları tarafından bir benzerlik araştırması yapılmaktadır. Şayet başvuru gerekli şekli şartları taşıyorsa ve bu araştırma neticesinde tasarımınızın özgün olduğuna karar verilirse YAYIM KARARI verilecektir.

Yayım tarihinden itibaren 3 aylık süre içerisinde üçüncü kişilerin bu yayıma itiraz hakları bulunmaktadır. Bu sürede herhangi bir itiraz gerçekleşmediği takdirde tescil kesinlik kazanır ve artık tarafımıza tescil belgesi gönderilir.

Bir itiraz gerçekleştiği takdirde öncelikle başvuru sahibinin görüşü alınır ve sonrasında Türk Patent uzmanlarınca bir karar verilir. Şayet itiraz haklı bulunursa tasarım tescili hükümsüz kılınır. Hükümsüzlük kararı da ilgili Bültende yayımlanır.

Tasarım sürecine ilişkin başkaca sorularınız için Matrika’yı arayın,

Biliyorsunuz Matrika ile çalışmak kazandırır!

Sağlık ve bereketle kalın,

 

author

Dilara RENDE

Marka ve Patent Vekili- Avukat

leave a comment