logo
WhatsApp Bilgi Hattı

0 (535) 306 7728

Markalaşma Sürecine Dair Her Şey Bu Blogta

Marka-İsim Tescil Süreci(Süresi)

Merhaba,

Firma sahiplerinin en çok merak ettikleri konu belki de.

Süreç nasıl işliyor?

Size marka tescil başvurusuna ilişkin süreçten biraz bahsetmek istiyorum.

1.Başvuru Öncesi Araştırma

Marka olarak düşündüğünüz kelime/logo/slogan için Türkiye’deki diğer tescilli BENZER markaların olup olmadığını araştırmaktayız. Benzer tescilli markalar var ise ve markalar aynı sektörde kullanılmakta ise sizin başvurunuza ilişkin ihtimalleri aktarmaktayız. Örneğin önceki bir tarihte mağazacılık sektöründe tescil edilmiş bir PEMBE markası varken sizin PEMBE/PEMB /PEMBE BAKKAL markası için başvurmanız riskler içerecektir. Bu sadece bir örnek olup benzerlik hususu her olayda farklılık göstermektedir.

2.Başvuru Aşaması

Başvurmaya karar verdiğiniz kelime/logo/slogan için Türk Patent ve Marka Kurumu’na online olarak başvuru sürecidir. Bu aşamada faaliyet gösterdiğiniz sektörlere göre bir başvuru harcı alınmaktadır. Sektör başına 240 TL olan başvuru ücreti Türk Patent’e yatırılarak başvuru gerçekleştirilir.

3. Türk Patent Uzmanları Tarafından Yapılan İnceleme

Başvuruyu alan Türk Patent uzmanı, önce şekli bir inceleme yapar; sonra da benzerlik incelemesi yapar. Benzerlik incelemesinde bizim başvurunun öncesinde yaptığımız gibi tescilli markalar taranmakta ve varsa benzer markalarla karşılaştırma yapılmaktadır. Bu incelemenin sonunda benzer bir marka görülmezse markanın Bülten’de ilanına karar verilmektedir. Aksi taktirde yani başvuran markaya ayırt edilemeyecek derecede benzer bir marka tespit edilirse başvurunun reddine karar verilmektedir.

Ret kararına karşı itiraz yolu bulunmaktadır.

4. İlan Süreci

Marka Bülten’de yayımlandıktan itibaren iki ay içinde 3. kişilerin markaya itiraz hakları bulunmaktadır. 3. kişiler (tescilli marka sahipleri) bu süreçte başvurunuza itiraz edebilir ve süreci durdurabilirler. İtiraz durumunda süreç durur ve başvuru sahibinin de görüşü alınarak Türk Patent uzmanları tarafından bir karar verilir.

Karar olumlu/olumsuz olabilir. Olumlu olursa sizin/olumsuz olursa karşı tarafın karara itiraz hakları bulunmaktadır.

5. Tescil Süreci

İki aylık yayım sürecinde marka başvurunuza bir itiraz gelmedi mi? Bu durumda markanızın ücretinin ödenmesi kaydıyla tesciline karar verilecektir. Bu ücret 2018 için 660 TL olup 10 sene boyunca tescilin devamı için herhangi bir ücret ödenmeyecektir.

İki aylık yayım sürecinde marka başvurunuza bir itirazın gerçekleşmesi ve görüşünüz de alınarak Türk Patent uzmanları tarafından haklı bulunmanız durumunda yine ücreti ödemeniz kaydıyla markanızın tesciline karar verilecektir.

Türk Patent uzmanları tarafından karşı tarafın haklı bulunması halinde ise başvurunuzun REDDİNE karar verilecektir. Bu karara karşı da itiraz imkanı bulunmaktadır.

Özetle açıklamaya çalıştığım marka tescil başvuru süreci bu şekildedir.

Marka tescil süresine de bu vesileyle değinmek isteriz. Yukarıdaki ihtimalleri de dikkate alınca “Markanız kesin 5 ayda tescil edilir.” demek doğru ve etik olmuyor. Ancak bir yandan da başvuru sürecinin ne kadar süreceğini bilmenin önemli olduğunun farkındayım. Dolayısıyla yaklaşık olarak bu sürelere de değinmek isterim.

Şayet marka başvurunuza bir itiraz gelmezse marka tescil süreciniz 6 ay sürebilmektedir.

Yukarıda değindiğim itiraz halinde ise bu süre uzayabilmektedir. İtiraza karşı görüşünüzün bildirilmesi ve Türk Patent’in karar vermesi yine yaklaşık 3 ayı bulabilmektedir. Her marka başvurusunda bu süre başvurunun kendine özgü şartlarına göre değişebilmektedir.

Marka-isim tesciline dair detaylı bilgi için Matrika Patent’e ulaşın,

Matrika Patentle çalışmak kazandırır.

Unutmayın!

 

 

author

Dilara RENDE

Marka ve Patent Vekili

leave a comment