logo
WhatsApp Bilgi Hattı

0 (535) 306 7728

Buluşunuza Dair Her Şey Burada

Faydalı Model Süreci Nasıl İşler?

Merhaba,

Bu yazımızda faydalı model sürecinin nasıl işlediğine ilişkin temel bilgileri vermek istedik.

  1. Başvuru
  2. Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından yapılacak şekli inceleme
  3. Araştırma raporu düzenlenmesi
  4. Yayım
  5. Rapora itirazların sunulması
  6. Faydalı model belgesinin düzenlenmesi

Şimdi bu aşamalara ilişkin detaylı bilgi verilecektir:

1.aşamada başvuru dosyası hazırlanır ve ücreti de ödenerek başvuru yapılır. Başvuru ücreti 2018 için 45 TL’dir.

2.aşamada Kurum uzmanları, başvurunun eksiksiz olarak yapılıp yapılmadığını incelemektedir. Şayet eksiklik varsa bunlar başvuru sahibine bildirilmekte; 2 aylık sürede bunları tamamlamazsa başvuru reddedilmektedir. Herhangi bir şekli eksiklik yok ise 3. aşamaya geçiş yapılmaktadır.

3. aşamada araştırma raporunun düzenlenmesi için talepte bulunulması gerekmektedir. Taleple birlikte rapor düzenleme ücreti de yatırılır. Ücret 2018 için 590 TL’dir.

Bu araştırma ile buluşun yeni olup olmadığına ilişkin detaylı bir araştırma yapılmaktadır.

4. aşama yani yayım aşaması başvurunuzun başvuru tarihinden 18 ay içinde yayımı anlamındadır. Araştırma raporu, yayım tarihinde henüz düzenlenmemiş olabilir. Bu taktirde araştırma raporu, yayımdan sonra ne zaman hazır olursa AYRICA yayımlanacaktır.

Şayet yayım tarihinde araştırma raporu da hazır ise başvurunun yayımıyla birlikte araştırma raporu da yayımlanacaktır.

5. Raporun yayımlandığı tarihten 3 ay içinde 3. kişilerin raporun içeriğine itiraz hakkı bulunmaktadır. Kurum süreç neticesinde başvuruyu kabul ederek faydalı model verilmesine/başvurunun reddine karar verebilir. Faydalı model verilmesine ilişkin karara karşı hükümsüzlük davası açma hakkı saklıdır.

6.  Kurum’un olumlu kararı üzerine ücreti yatırıldığında faydalı model belgesi düzenlenir ve başvuru sahibine iletilir. 2018 için bu ücret 350 TL’dir. Yatırıldığı taktirde başvuru tarihinden itibaren 10 yıllık süreçte faydalı modele ilişkin hak sadece size ait olacaktır:

Ayrıca faydalı model başvurunuzun olumlu sonuçlanması durumunda yıllık ücretlerin de ödenmesi gerekmektedir. Bu ücretler 2. yıldan itibaren 255 TL, 265 TL, 315 TL, 480 TL, 550 TL, 620 TL, 690 TL, 760 TL ve 10. sene de 830 TL’dir.

Ayrıntılı sorularınız için Matrika’ya ulaşın,

Matrika ile çalışmak kazandırır, bunu hatırlayın!

 

 

 

author

Dilara RENDE

Marka ve Patent Vekili

leave a comment